STRONA DOMOWA DUSZPASTERSTWO HISTORIA PARAFII KONTAKT
Strona domowa Zwiastun Wniebowziętej Historia Parafii Aktualności Duszpasterstwo Rada Parafialna Biblioteka parafialna Izba Pamięci Relikwie w parafii Ochrona dzieci i młodzieży Kontakt

Grupy parafialne

Diakonia Lit. i Organiści Gr. Modlitewna św. O. Pio Grupa Misyjna III Zakon Św. Franciszka Róże Różańcowe Zespół charytatywny Ministranci Dzieci Maryi Schola dziecięca Szafarze Oaza Bliższe przyg. do małżeństwa

     Relikwie św. siostry Faustyny otrzymała parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Studzionce. 110-osobowa grupa mieszkańców odebrała relikwiarz w Łagiewnikach w czwartek, 13 marca. Cała parafia mogła go zobaczyć dzień później, w czasie wieczornej mszy świętej.

     Studzionka dostała cenne relikwie "ex ossibus" - fragment kości świętej Faustyny. Jak mówi proboszcz parafii w Studzonce, ks. Janusz Ahnert. to ogromne wyróżnienie, bo relikwie pierwszego stopnia (a więc z ciała świętego) otrzymują najczęściej parafie pod wezwaniem siostry Faustyny albo Miłosierdzia Bożego. Pozostałe mogą liczyć na relikwie drugiego stopnia (to np. fragment szat świętego) albo trzeciego stopnia (materiał, który się otarł o relikwie pierwszego stopnia). Jak mówi proboszcz, początkowo Studzionka miała dostać fragment habitu św. Faustyny, w którym została złożona do trumny. W czasie głosowania nad przyznaniem nam relikwii ustalono jednak, że będą one pierwszego stopnia. To dla nas wielki zaszczyt - mówi ksiądz. Ważne okazało się uzasadnienie, dlaczego właśnie ta parafia stara się o relikwie św. Faustyny. Jak mówi ksiądz, w studzienickim kościele już od 1955 r. jest obraz Jezusa Miłosiernego (widnieje na nim data 1954). - To jeden z pierwszych takich obrazów. Czyli 24 lata po objawieniach już w tej parafii był - wyjaśnia ks. Ahnert. Obraz przywiozła do Studzionki z Krakowa Marta Krasny. - Miała tutaj rodzinę, u której zamieszkała. W Studzionce zmarła. Malowidło ofiarowała do świątyni, w której wisi ono nieprzerwanie do dziś - opowiada ksiądz.

     W 1959 r. Watykan zakazał kultu Miłosierdzia Bożego w formie przekazanej przez Faustynę, z powodu błędnego tłumaczenia "Dzienniczka" siostry Faustyny (zob. ramka). Ale w Studzionce obraz pozostał cały czas. Raz w prezbiterium, raz z boku - nigdy go jednak z kościoła nie wyniesiono. I o tym napisałem w podaniu o relikwie - relacjonuje proboszcz. Korespondencja między Studzionką a Łagiewnikami trwała pół roku (proboszcz zaczął się starać o relikwie, gdy pół roku temu został przeniesiony do Studzionki z parafii bł. Karoliny w Tychach).

    W ostami czwartek dwa autobusy studzieńczan pojechały na pielgrzymkę do Krakowa-Łagiewnik. O 11.00 w sanktuarium Bożego Miłosierdzia była msza Św., podczas której siostra przełożona zgromadzenia wręczyła studzieńczanom relikwiarz. W samym jego środku jest przeszklona część, w której znajduje się maleńki, opisany fragmencik kości. Po bokach można zobaczyć figurki aniołów, u góry - świętej Faustyny. Razem z relikwiarzem studzieńczan i e dostali certyfikat po łacinie, potwierdzający autentyczność relikwii. - Matka przełożona, przekazując relikwie, powiedziała, że teraz jest w Studzionce o jedną osobę więcej - mówi ksiądz. Siostra Faustyna jest 2204. parafianką. W piątek, 14 marca, relikwie mogli zobaczyć wszyscy mieszkańcy, którzy przyszli na mszę św. Jak zapowiedział proboszcz, w przyszłości relikwiarz stanie po prawej stronie, obok obrazu Jezusa Miłosiernego gdy przygotowane zostaną odpowiednie zabezpieczenia (przed kradzieżą). To nie są pierwsze relikwie, które posiada kościół w Studzionce. Są już tu bowiem relikwie błogosławionej Bronisławy, św. Franciszka z Asyżu, a w ołtarzu św. Serwacego. - Relikwie są ważne. Człowiekowi pomaga to, że ma taki znak - wyjaśnia ksiądz. - Św. Faustyna wstawia się za nami. A cudów (opowiadano nam o nich w Łagiewnikach) się naprawdę wiele dzieje - dodaje.

    W trzeci piątek miesiąca, który poświęcony jest Jezusowi Miłosiernemu, w kościele w Studzionce od godz. 15.00 będą się odbywały specjalne nabożeństwa - msza św., Droga Krzyżowa i Koronka do Bożego Miłosierdzia. Co roku przed Niedzielą Palmową parafianie zamierzają pielgrzymować do Łagiewnik. Od dnia przyjęcia relikwii co roku studzieńczanie będą chodzili na Drogę Krzyżową ulicami Studzionki (i poszli po raz pierwszy w ostatni piątek, mimo ulewy i wichury). Jak chwali ksiądz, parafianie dają też liczne świadectwa miłosierdzia w praktyce. Ostatnio pospieszyli z pomocą choremu na białaczkę chłopcu z domu dziecka.

Renata BOTOR (Echo nr 12(2710) 19.03.2008r.)


1. Zdjęcia z pielgrzymki do Łagiewników.
2. Życiorys św. Faustyny.

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

Operacja mająca na celu: "Zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez remont wieży zabytkowego Kościoła położonego w Studzionce" współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 313,322,323 "Odnowa i rozwój wsi" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013


Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny,
ul. Jedności 14, 43-245 Studzionka, tel.: 032/ 212 33 56